Scroll Top

Vállalkozás indítása: avagy 8 tipp, hogy miben tud segíteni a jó könyvelő egy konzultáció alkalmával

A vállalkozás indítása komoly döntés, és már a folyamat elején érdemes szakértő segítségét kérni. Egy könyvelő számos fontos kérdésben nyújthat útmutatást, hogy a vállalkozás jogszerűen, hatékonyan és fenntarthatóan működhessen.

 

Az alábbiakban részletezzük, miben segíthet egy könyvelő a vállalkozás indítása előtt a tanácsadás során:

1. A vállalkozási és adózási forma kiválasztása

A vállalkozás indítása során az egyik legfontosabb lépés a megfelelő vállalkozási forma

• egyéni vállalkozás,

vagy

• cég (pl. Bt., Kft. )

és adózási forma kiválasztása (pl. átalányadó, KATA stb). A könyvelő segít eldönteni, hogy melyik opció felel meg a legjobban az üzleti céloknak, valamint figyelembe veszi a várható bevételeket, költségeket és az adózási szabályokat. Ez döntő lehet abban, hogy a vállalkozás hatékonyan és nyereségesen működjön.

Az adózási forma nagyon sok mindentől függ. A vállalkozás indítása előtt érdemes pénzügyi tervet készíteni, hogy mekkora költségekkel szükséges számolni, illetve kik lesznek a partnerek, milyen vevőkört fogunk kiszolgálni.

2. Tevékenységi körök meghatározása

A vállalkozás indítása előtt tisztázni kell, hogy milyen tevékenységi köröket fogunk végezni. Egyes tevékenységek engedély, bejelentés- vagy végzettséghez kötöttek, míg mások szabadon végezhetők. A könyvelő segít eligazodni abban, hogy a választott tevékenységi körhöz milyen előírások kapcsolódnak, és mire van szükség a vállalkozás jogszerű indításához.

3. Székhely kérdése

A székhely kérdése alapvető fontosságú a vállalkozás indítása során, hiszen ez lesz a vállalkozás „bázisa”. Ez lehet saját vagy bérelt ingatlan is, a vállalkozás indítása előtt érdemes ezt is mérlegelni. A vállalkozás indítása előtt a könyvelő áttekinti a székhellyel kapcsolatos lehetőségeket, és segít eldönteni, hogy a saját ingatlant használod-e székhelyként, vagy székhelyszolgáltatót veszel igénybe. Minden opciónak megvannak az előnyei és hátrányai, amelyeket érdemes mérlegelni (pl. költségek, adminisztráció).

4. Bankszámla szükségessége

A vállalkozás indítása előtt fontos tájékozódni arról is, hogy szükséges-e vállalkozói bankszámlát nyitni. Gyakori tévhit, hogy az egyéni vállalkozónak is kötelező a külön csak a vállalkozáshoz tartozó bankszámlát igényelni. Vállalkozás indítása külön vállalkozói bankszámlával abban az esetben szükséges, ha az egyéni vállalkozásunk áfakörös adózás alá esik illetve cégeknek kötelező.

5. Kalkuláció a jövőbeni adó- és járulékfizetési kötelezettségekről

A jövőbeni adók és járulékok tervezése kritikus a vállalkozás indítása során. Egy könyvelő segít előre látni a várható adóterheket, és akár olyan lehetőségekre is felhívhatja a figyelmet, mint az iparűzési adómentességet kínáló települések.

Minden vállalkozás indítása esetében javasolt elkészíteni legalább egy éves üzleti tervet. Legfőképpen az induláskor fontos lépés egy hozzávetőleges kalkuláció készítése a jövőbeni várható fizetni valókról, költségekről.

6. Vállalkozás indításának lépései

Az egyéni vállalkozás indítása és a társas vállalkozások indítási folyamata eltérő. Egy könyvelő végigvezet az összes szükséges lépésen, legyen szó egyéni vállalkozás online regisztrációjáról, vagy társas vállalkozások esetén az alapító okirat elkészítéséről és a cégbírósági bejegyzésről.

7. Induló költségek és jegyzett tőke meghatározása

A vállalkozás indítása alatt felmerülő kezdeti költségek pontos kiszámítása elengedhetetlen. A könyvelő segít meghatározni a szükséges jegyzett tőkét (pl. Kft. esetében), és felmérni a vállalkozás indítása során felmerülő költségeket, amelyek az adminisztrációtól az eszközbeszerzésig terjedhetnek.

8. Ügyfélkapu nyitása

Az online ügyintézéshez szükséges Ügyfélkapu létrehozása alapvető fontosságú a vállalkozás zökkenőmentes működtetése érdekében. A jelenleg használt Ügyfélkapu 2025. január 15-ig fog működni, január 16-tól már csak az Ügyfélkapu+ szolgáltatás lesz elérhető, erről bővebben az Ügyfélkapu+ szóló cikkben olvashat.

Egy könyvelő bevonása már a vállalkozás indítása előtt segíthet elkerülni a gyakori buktatókat, optimalizálhatja a pénzügyi terveket, és biztosítja, hogy a jogszabályoknak megfelelően, hatékonyan induljon el az üzlet. Ha profi segítségre van szükség a vállalkozás indítása előtt, a könyvelő tanácsa hosszú távon időt, pénzt és energiát spórolhat meg.

Vállalkozás indítása előtt itt tudja velem felvenni a kapcsolatot!